Ove godine ima stvarnoooo puno vrganja u šumi. Očito im ovo vrijeme i više nego odgovara. S obzirom da smo ih nabrali stvarno puno, odlučila sam pripremiti i kisele vrganje. Ovo sam jela prije 2-3 godine kod rodbine u Ključu i odlučila sam eto i sama to napraviti doma. Naravno da sam nazvala svog gljivara (moju kost kako on mene zove) i pitala za recept. I naravno krenula u proizvodnju. Prvo sam mislila s obzirom da imam 2 kg vrganja da će toga biti dosta, no kada sam sve to napravila što u receptu piše toga i nije toliko puno ispalo (2 flašice). No hajde, kako kažu, nije beg cicija – ponovila sam ja nekoliko puta ovo pa sada imamo više flašica. Isti recept sam ponovila i za šampinjone, tako da imamo dovoljno ukiseljenih gljiva za ovu zimu 🙂 .
Sastojci (za cca 1kg vrganja):
- 1,5L vode
- 1 žlica balzamico octa
- 200 ml običnog octa
- lovorov list
- 1 žlica soli
- 1 žlica šećera
Priprema: U velikom loncu zakuhajte vodu. Vrganje za to vrijeme očistite od tragova šume i narežite na ploške. Ploške trebaju biti 4-5 mm debele. Ako imate neki stariji vrganj onda skinite pore ispod klobuka. Kada voda zakuha stavite vrganje u vodu i kuhajte cca 2-3 min. Nakon toga ih ocjedite i stavite na krpu da se u potpunosti osuše.
Vrganje slažite u staklenke te ih dobro “nagurajte” da popunite staklenku do kraja. U loncu u kojem ste kuhali vrganje pripremite marinadu za vrganje. Vodu, ocat i lovorov list. Kada sve dobro zakipi, prelijte vrganje i napunite staklenku do vrha te odmah zatvorite. Pokrijte s krpom i ostavite preko noći da se hlade.
Poslužite ih uz dobar suhi sir i pršut ili neka druga hladna predjela, a naravno idealni su i za lagane salate.
Napomena – na isti ovaj način možete ukiseliti i šampinjone. Ponovite sve korake, osim rezanja. S obzirom da su oni mali moguće ih je cijele ukiseliti.
Dobar tek! Javite svoje dojmove!